Foto: Pixabay
Kalmarsund hade tagit sig till semifinalerna i SM-slutspelet i Innebandy. Men på grund av coronautbrott i truppen tvingas nu klubben dra sig ur slutspelet. Detta gör att semifinal motståndaren Falun därmed är klara för SM-final.
Det var inför den femte semifinalen mellan Kalmarsund och Falun som det har konstaterats fall av covid-19 i både trupperna. Matchserien pausades därmed till vidare. Falun ledde då matchserien med 3-1 i matcher.
Men nu väljer alltså Kalmarsund att dra sig ur semifinalserien till följd av smittan.
– Det känns som att vi kom till vägs ände. Vi har en stor smitta i laget, de sitter i praktiken i karantän hela den här veckan ut. Sedan skulle en semifinalserie upptas på tisdagen och vi skulle spela upp till fyra matcher på sex dagar. I den här situationen gav det inte oss något alternativ som arbetsgivare, säger Kalmarsunds klubbchef Per Viberg till SVT Sport.
Falun är därmed klara för SM-final där väntar Storvreta. Finalen spelas den 2 maj i Gävle och sänds i SVT.
Lämna en kommentar